Szukaj
Logopack East

X-Ray w zakładzie przetwórstwa mięsnego

Produkcja mięsa to jeden z największych sektorów branży spożywczej w Polsce.

Na rynku panuje ogromna konkurencja. Utrzymywanie reputacji marki staje się bardzo trudne, ponieważ jest to wyróżnik produktu. Duży zakład mięsny z Polski o bardzo dobrej reputacji chciał zwiększyć eksport swoich produktów. Na nowych rynkach, gdzie marka nie jest jeszcze dobrze rozpoznawana, uzyskanie certyfikatów jakości może przekonać odbiorców do współpracy. Według standardów kontroli jakości w branży spożywczej wymagana jest inspekcja produktów, co zazwyczaj odbywa się z pomocą systemu x-Ray lub detektora metalu. Producent mięsa miał już jedno urządzenie x-Ray, ale mogło ono obsłużyć tylko 1 linię, a przy 9 liniach produkcyjnych mogło się to skończyć brakiem inspekcji wielu produktów lub spowolnieniem produkcji. Chociaż detektory metalu są zwykle tańszą opcją, ich słabość polega na wykrywaniu jedynie zanieczyszczeń z metalu, zaś producent wiedział, że system x-Ray wykrywał najczęściej inne zanieczyszczenia, jak kości. Przetestowano kilka urządzeń, ale detektory metalu nie sprawdzały się, ponieważ miały trudności z produktami opakowanymi w folię aluminiową lub posiadającymi klipsy metalowe. Na seminarium poświęconym bezpieczeństwu żywności producent dowiedział się o firmie Mekitec i jej systemach x-Ray.

Obraz det Midmeki – Midmeki zapisuje obrazy nieprawidłowych produktów z markerami i bez – dzięki temu można usprawniać proces detekcji

Model Midmeki przeznaczony dla większych produktów wydawał się odpowiedni, a jego cena rozsądna w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Midmeki pobił na głowę konkurencję, ponieważ był w stanie wykryć, w zależności od rozmiaru produktu i jego gęstości: 0.8-1.2 mm stal nierdzewną, 2.0-4.0 mm szkło oraz kamienie ze 100-procentową skutecznością w środowisku produkcyjnym. Opakowanie z aluminium również nie było problemem, a klipsy można było pominąć używając opcji maskowania, więc nie wpływało to na fałszowanie wyników detekcji. Dużym atutem maszyny Mekiteca była możliwość szybkiego przełączania pomiędzy produktami, zwłaszcza że producent posiadał ponad 70 produktów, od kiełbasy do mrożonej wołowiny i krojonego mięsa przechowywanego w chłodni. Systemy x-Ray Meki mają przyjazny interfejs, dzięki czemu zmiana produktów jest szybka i sprawna. Producent zamówił 4 maszyny Midmeki, a po upewnieniu się, że spełniają one oczekiwania, zakupił jeszcze 1 urządzenie, powiększając grono usatysfakcjonowanych klientów w Polsce.

X-Ray w zakładzie przetwórstwa mięsnego
Kontakt