Szukaj
Logopack East

System x-Ray w branży dań gotowych

Branża dań gotowych to jedna z najszybciej rozwijających się na rynku spożywczym. Coraz popularniejsze są cateringi dietetyczne. Jednocześnie klienci wymagają coraz wyższej jakości posiłków. Nasz przykład dotyczy wdrożenia na rynku szwedzkim, przeprowadzonego przez naszego partnera – firmę Mekitec, ale w Polsce również odnotowaliśmy zainteresowanie tej branży inspekcją produktów pod kątem ciał obcych. Może doświadczenia szwedzkiego producenta będą pomocne dla poszukujących nowych rozwiązań.

Firma ta postanowiła produkować dania gotowe dla dużej sieci sprzedażowej, pod jej prywatną marką, co wiązało się z audytami pod kątem kontroli jakości i bezpieczeństwa. Pozytywny wynik audytu otworzyłby nowe rynku zbytu, ale ewentualne reklamacje i wycofanie partii produktów skutkowałoby olbrzymimi stratami finansowymi i utratą wiarygodności, co na tym rynku byłoby katastrofą. Dania gotowe zawierają różne składniki od różnych producentów, więc zbadanie ich jakości było głównym przedmiotem dyskusji. Zanieczyszczenia występujące w produktach naturalnych to zazwyczaj kamienie lub szkło, więc detektor metalu byłby niewystarczający. Najlepszym rozwiązaniem jest tu system x-Ray – i takie były wymagania audytu.

Rozwiązanie

W wyniku analizy ofert od różnych dostawców producent zorientował się, że im bardziej precyzyjny i rozbudowany system x-Ray, tym wyższa cena. Działy kontroli jakości innych producentów zarekomendowały rozwiązanie firmy Mekitec. Okazało się, że maszyny Mekiteca są lekkie, kompaktowe, więc łatwo je zmieścić na nowo budowanej linii produkcyjnej. Cena również była lepsza niż konkurencji, a przy wydatkach na nową linię, miało to duże znaczenie. Przeprowadzono testy na konkretnych produktach, ustawiając zakładane rozmiary zanieczyszczeń, tak aby można było je wykryć ze 100-proc. pewnością. Dania gotowe mają zróżnicowaną gęstość ze względu na różnorodność składników, np. w kanapkach, sałatkach, wrapach itp. Jednak nawet z uwzględnieniem tych przeszkód system MEKI był w stanie wykryć metal o średnicy 1,5mm, jak i szkło czy kamienie. Z takimi rezultatami firma przeszła pomyślnie audyt, a dodatkowym atutem maszyn była możliwość inspekcji nawet produktów opakowanych w folię aluminiową. Ponadto system wykrywał brakujące saszetki z sosem w pojemnikach z sałatkami, co było najczęstszą przyczyną reklamacji.

MEKI łączy poziom cenowy detektora metalu z inspekcją x-Ray produktów o szerokości do 250mm i wysokości 110mm. Pozwala to na szybkie sprawdzenie pojedynczej lub podwójnej linii produkcyjnej małych i średnich produktów.

Może być wykorzystywany przy produkcji pieczywa, nabiału, mięsa i owoców morza, gotowych posiłków, przekąsek, owoców i warzyw, mrożonek.

System x-Ray w branży dań gotowych
Kontakt